حفظ تعادل بدن در بزرگسالی و تمرینهایی برای تقویت آن

حفظ تعادل بدن در بزرگسالی  و تمرینهایی برای تقویت آن
در گفتگوی برنامه زنده صفحه اینستاگرام صندوق بازنشستگی کشوری که روز چهارشنبه 21 خرداد ماه با حضور دکتر سمیه سهرابی متخصص آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی انجام شد، مسائل و مطالب مختلفی درباره حفظ تعادل بدن در بزرگسالی و تمرینهایی برای تقویت آن مطرح شد.
سهرابی در خصوص حفظ تعادل در بدن گفت: تعادل در انسان حالتی است که در آن بدن در موازنه قرار دارد . این مفهوم به مجموعه ای از سازوکارهای فیزیولوژیکی و بیومکانیکی مربوط است که شرایط نامطلوب و نامتعادل و چگونگی برگشت به وضعیت مطلوب و متعادل رافراهم می کند.
وی اظهار داشت: از نظر بیومکانیکی وقتی برآیند تمام نیروهای وارد بر بدن، اعم از نیروهای داخلی و خارجی صفر باشد، فرد دارای تعادل است. درواقع هنگامی که بین نیروهای موافق و مخالف توازن برقرار باشد، جسم تعادل خواهد داشت.
وی عوامل ناپایداری در انسان را سطح اتکا محدود، بالا قرارداشتن مرکز ثقل بدن، حرکت و جابه جایی و نیروی جاذبه برشمرد و در مورد انواع تعادل گفت: تعادل ایستا؛ حالتی است که فرد در وضعیت های ساکن دارد و زمانی حاصل می شود که برآیند نیروهای خارجی بر جسم صفر باشد. تعادل پویا نیز حالتی است که فرد در وضعیت درحال حرکت دارد و زمانی حاصل می شود که برآیند نیروهای گشتاوی برجسم صفر باشد.
سهرابی در ادامه درباره ساز و کارهای حفظ تعادل و وضعیت بدنی مطلوب گفت: کنترل مطلوب فعالیت عضلات اسکلتی بدن متکی به دریافت و ارسال اطلاعات از گیرنده های خاص فیزیولوژیک به سیستم عصبی و تفسیر درست آن ها است؛ به طوری که پاسخ حرکتی مناسب با سیستم عصبی مرکزی آغاز می شود. منابعی که داده های حسی را فراهم می کند شامل گیرنده های حس پیکری، دستگاه دهلیزی و دستگاه بینایی است. در واقع این سیستم ها به تنهایی عمل نمی کنند، بلکه به صورت هماهنگ در ایجاد و حفظ، بازیابی و کنترل تعادل و وضعیت بدنی مطلوب با یکدیگر همکاری دارند.

گیرنده های حس پیکری 
یکی از گیرنده های حس پیکری گیرنده های مکانیکی است که اطلاعات مربوط به وضعیت و حرکت بدن در فضا، پیوند بخش های مختلف بدن با یکدیگر، فشار(بار) وارده بر بخش های مختلف بدن و حس تعادل را –که به عنوان حس "خاص" در نظر گرفته می شود نه حس پیکری- برای دستگاه عصبی مرکزی فراهم می کند. این گیرنده ها را میتوان در قالب گیرنده های حس عمقی در مفاصل و گیرنده های عصبی –عضلانی (دوک عضلانی) و عصبی –تاندونی (اندام تاندونی گلژ) در عضلات شناسایی کرد.

دستگاه بینایی
گیرنده های بینایی اطلاعات مربوط به وضعیت فضایی اشیا در میدان دید را فراهم می کنند که یک منبع مهم دریافت اطلاعات برای حفظ تعادل محسوب می شوند.

دستگاه دهلیزی 
دستگاه دهلیزی اطلاعاتی را درباره موقعیت سر در فضا و هرگونه تغییر سرعت و شتاب فراهم می کند و یک منبع قوی برای جهت یابی است. وظیفه اصلی ارگان های تعادلی گوش داخلی، نگهداری سر به صورت صاف، حتی هنگام تغییر وضعیت بدنی است.

🎬🎬سهرابی در ادامه به ارائه تمرین هایی در خصوص افزایش و تقویت تعادل در بدن پرداخت که در فیلم های آموزشی در انتهای صفحه قابل مشاهده است.

 

لازم به یادآوری است، صفحه اینستاگرام صندوق بازنشستگی کشوری (cspfnews) روز پایانی هر هفته، میزبان یک متخصص و کارشناس در حوزه سلامت، سبک زندگی، مدیریت اقتصادی و مسائل بازنشستگی و ... است. بازنشستگان محترم می توانند با دنبال کردن این صفحه در اینستاگرام این برنامه ها را به طور زنده ملاحظه و سوالات خود را با کارشناسان مدعو در میان بگذارند.

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶
تعداد بازدید : ۱,۲۷۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید