مضرات تغذیه نامناسب و بی تحرکی

مضرات تغذیه نامناسب و بی تحرکی
عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۷۵ درصد علل مرگ و میر و بیماریهای غیر واگیر مثل بیماری های قلبی، دیابت و انواع سرطان ها مرتبط با تغذیه و الگویی نامناسب غذایی و بی تحرکی مردم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، 40 درصد مردم ایران هیچ نوع تحرکی نداشته و دارای بدترین نوع تغذیه در بین کشورهای منطقه اند؛ اینها آماری اند که معاون وزیر بهداشت از آنها به عنوان مشکلات جدی مردم ایران نام می برد.
عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه روی خط خبر شبکه خبر درخصوص علل فراگیری مشکلات تغذیه ای و چگونگی اصلاح آن گفت: در کشور مهمترین علت مرگ و میر و بیماری های غیر واگیر مثل بیماری های قلبی، دیابت و  انواع سرطان ها مرتبط با تغذیه است وشاید 75 درصد علل مرگ و میر را تشکیل می دهد و مهمترین عامل وعلت خطر آن الگوی نامناسب غذایی مردم است.
عبداللهی افزود: نحوه تغذیه والگویی غذایی مردم به شکلی است که  احتمال بروز انواع بیماری ها را خیلی بیشتر کرده است، در شرایطی که می دانیم 80 درصد بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 و همانطور 30 الی 40 درصد سرطان ها با یک الگوی غذایی و تغذیه مناسب قابل پیشگیری است.
وی تصریح کرد: در کشورمان الگوی غذایی از حالت صحیح و درست خارج شده ومصرف مواد قندی، شیرینی و نمک خیلی زیاد شده است و همچین مصرف روغن، چربی ها و دوبرابر مقدار توصیه شده است.
عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متاسفانه مصرف نمک روزانه مردم، دو برابر مقدار توصیه شده است یعنی اگر، روزانه 5 گرم توصیه شده باشد، مردم  10 گرم نمک مصرف می کنند که این خود عامل مهم بیماری های فشار خون و سکته های مغزی، سرطان معده و پوکی استخوان است.
عبدالهی تاکید کرد: همچنین مواد قندی و شیریینی هم بیشتر مقدار توصیه شده  در سبد مطلوب غذایی است.
وی افزود: مقدار مصرف روزانه قند و شکر مردم 66 درصد است در صورتی که در سبد مطلوب غذایی 40 گرم  توصیه شده است. در خصوص روغن هم در سبد مطلوب غذایی به طور متوسط 35 گرم  توصیه شده ، درصورتی که این عدد متاسفانه 46 گرم است که این عوامل خطرناکی اند که  تغذیه و الگوی غذایی مردم می بینیم. 
عبداللهی در خصوص افزودنی های غیر مجاز و نگهدارنده ها نیز گفت: درحال حاضر اولویت بحث ما اضافه مصرف، پرخوری و بیش خوری و انرژی بیشتر دریافت کردن و به دنبال آن کم تحرکی است. 
وی تاکید کرد: متاسفانه در بین مردم ما تحرک بدنی کمی دیده می شود و در مقابل غذای بیشتری مصرف می شود که حدود نیمی از جمعیعت کشوراز الگوی غذایی نادرست برخورداند که متاسفانه تحرک بدنی مورد نیاز وجود ندارد و چاقی به معظلی در جامعه تبدیل شده و همچنین مصرف نوشابه های گاز دار و کم مصرف کردن سبزیجات عامل بروز انواع بیماری هاست.

 

 

 

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۴,۵۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید