راهنمای گام به گام احراز هویت غیر حضوری سجام با اپلیکیشن سیگنال

راهنمای گام به گام احراز هویت غیر حضوری سجام با اپلیکیشن سیگنال
سجام مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که برای ارائه بهتر و سریع‌تر خدمات توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، آغاز به کار کرده است. در این مقاله سوالات متداولی که کاربران در رابطه با احراز هویت غیر حضوری سجام با اپ سیگنال دارند، گردآوری شده است.
متقاضیان محترم سیگنال لطفا توجه فرمایید:
 
🔴در صورتی که بنا به هر دلیلی بعد از پرداخت وجه، موفق به تکمیل احراز هویت غیرحضوری با اپ سیگنال نشدید، ابتدا حتما آخرین نسخه اپ سیگنال (2.7.1) را از گوگل پلی یا کافه بازار دانلود و نصب نموده سپس بدون نیاز به پرداخت مجدد وجه با گوشی خود یا گوشی فردی دیگر مراحل احراز هویت را از ابتدا انجام دهید تا مشکل شما برطرف شود.
 
🔴لازم به ذکر است برای افراد زیر 18 سال و افرادی که کارت ملی هوشمند ندارند، در حال حاضر امکان استفاده از این سامانه میسر نیست.
 
🔴سجام یک سامانه زیر ساختی در بازار سرمایه است، نه یک سامانه تجاری؛ هدف آن نیز کسب درآمد نیست، بلکه می‌خواهد یک سامانه مادر برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان ایجاد کند. این سامانه برای ثبت‌نام اولیه تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی، حقوقی، ایرانی و خارجی در بازار سرمایه استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان آن را یک سامانه ملی نیز نامید.
 
🔴بر اساس مصوبه سازمان بورس، همه سرمایه‌گذاران (چه افرادی که قبلا کد بورسی گرفته‌اند و چه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند و متقاضی دریافت کد بورسی هستند) باید به سامانه سجام مراجعه کرده و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت یا در صورت لزوم ویرایش کنند.
 
شرایط و قوانین اولیه برای احراز هویت غیر حضوری سجام با اپلیکیشن سیگنال
 پیش از شروع احراز هویت سجام در اپلیکیشن سیگنال، باید واجد تمام شرایط زیر باشید و در صورت نبود هریک از این شرایط، امکان انجام احراز هویت میسر نخواهد بود.
 
شرایط احراز هویت غیرحضوری سجام به شرح زیر است:
 
  • فرد باید قبلا ثبت‌نام اولیه در سامانه سجام را انجام داده و کد پیگیری 10 رقمی را دریافت کرده باشد.
  • متقاضی حتما باید بالای 18 سال باشد.
  • دارای کارت ملی هوشمند یا رسید آن باشد.
  • انجام احراز هویت تنها برای افراد حقیقی ایرانی امکان پذیر است.
  • تمامی اطلاعات ثبت شده توسط افراد حقیقی (عکس، فیلم، مدارک) باید مربوط به خود شخص باشد و احراز هویت نیز باید توسط خودشان انجام شود و در صورت وجود مغایرت در اطلاعات، احراز هویت با مشکل روبرو خواهد شد. البته امکان انجام احراز هویت با گوشی هوشمند شخص دیگر وجود دارد، اما مراحل باید توسط متقاضی طی شوند.

  👈نحوه ورود به بورس و دریافت کد بورسی (راهنمای گام به گام)

 
راهنمای ثبت نام در سامانه سجام با اپ سیگنال
پس از آشنایی با سجام و سوالات متداولی که در فرآیند احراز هویت غیر حضوری ممکن است برایتان پیش بیاید، حال با استفاده از موارد تکمیلی زیر می‌توانید ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری سجام خود را به سادگی و گام به گام توسط اپ سیگنال انجام دهید.برای دانلود اپلیکیشن سیگنال روی این لینک کلیک کنید.
 
🔴توجه داشته باشید که شرط اولیه برای انجام احراز هویت ثبت نام در سامانه سجام است، اگر قبلا از طریق سایت سجام ثبت نام در این سامانه را انجام داده‌اید، می‌توانید به مرحله بعد یعنی احراز هویت غیر حضوری بروید. در غیراینصورت ابتدا باید به ترتیب مراحل زیر ثبت نام خود در سجام را انجام دهید.
 
برای ثبت نام در سامانه سجام به اطلاعات هویتی، محل سکونت و شماره شبای مربوط به یک حساب در یکی از بانک‌های داخلی به نام شخص متقاضی نیاز دارید. پس از تهیه این اطلاعات فرآیند ثبت نام غیر حضوری سجام از طریق اپلیکیشن سیگنال را با انتخاب گزینه ثبت نام سجام شروع کنید.
 
در اولین مرحله شماره تلفن همراه فعالی که به آن دسترسی داشته باشید (ترجیحاً متعلق به متقاضی باشد) به همراه کد ملی متقاضی را وارد کنید. پس از انتخاب گزینه “درخواست کد تایید” یک پیامک حاوی کد 5 رقمی به شماره وارد شده ارسال می‌شود.
 
سیگنال
در مرحله بعد پس از وارد کردن کد تایید، گزینه ارسال را انتخاب کنید.
 
سیگنال
در این مرحله شما باید هزینه 10 هزار تومانی ثبت نام در سامانه سجام را از طریق کارت بانکی متصل به شبکه شتاب پرداخت کنید. در صورت تمایل به ادامه گزینه پرداخت را انتخاب کنید.
 
سیگنال
پس از پرداخت و مشاهده گزینه “انتقال به سایت پذیرنده” این گزینه را انتخاب کنید و به هیچ عنوان از گزینه برگشت مرورگر خود استفاده نکنید.
 
سیگنال
 در مرحله بعد گزینه برگشت به اپلیکیشن سیگنال را انتخاب کنید.
سیگنال
در این مرحله شما وارد فرآیند ثبت اطلاعات متقاضی می‌شوید. توجه کنید که اطلاعات هویتی وارد شده باید کاملاً منطبق بر اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت احوال باشد.
 
سیگنال
در ادامه به مرحله ثبت اطلاعات محل سکونت وارد می‌شوید. وارد کردن اطلاعات محل سکونت به صورت کامل همراه با کد پستی و شماره تلفن ثابت الزامی است. در قسمت پایین همین فرم بخشی تحت عنوان اطلاعات تکمیلی قرار داده شده که در صورت تمایل و در اختیار داشتن این اطلاعات می‌توانید آن را وارد کنید اما عدم تکمیل آن تداخلی در ثبت نام شما ایجاد نخواهد کرد.
 
سیگنال
در گام بعدی اطلاعات شغلی ثبت می‌شود. انتخاب شغل مورد نظر از لیست کشویی اول و پر کردن اطلاعات ادرس و تلفن تماس الزامی است. در صورتی که فرد خانه‌دار یا محصل بود می‌توان از آدرس و کد پستی محل سکونت در این بخش استفاده کرد. در این فرم نیز بخش اطلاعات تکمیلی در نظر گرفته شده و در صورت تمایل می‌توانید این بخش را تکمیل کنید.
سیگنال
در مرحله بعد شما باید میزان آشنایی با بورس و پیش‌بینی خود از سطح معاملات یکسال آینده خود را وارد کنید. پر کردن فیلد های ارزش روز دارایی و میزان درآمد اختیاری است.
 
سیگنال
در مرحله بعد در صورتی که در گذشته در بورس یا سایر بازارهای مالی برای شما کد سهامداری صادر شده است باید کد و نوع بازار را ثبت کنید. پر کردن اطلاعات این بخش اختیاری است.
 
سیگنال
در صورت وجود کد بورسی و تمایل شما به ثبت آن روی افزودن کد سهامداری دیگر کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایش داده شود. در این فرم نام بازار و بخش‌های حرفی و عددی کد سهامداری قدیمی خود را وارد کرده و گزینه “افزودن کد” را انتخاب کنید.
 
 سیگنال
پس از ثبت کد سهامداری قدیمی این کد به صورت زیر نمایش داده خواهد شد.
 
سیگنال
در مرحله بعد شما باید اطلاعات حساب بانکی مربوط به متقاضی را وارد کنید. در این مرحله امکان ثبت بیش تر از یک حساب وجود دارد اما ثبت حداقل یک حساب الزامی است. توجه داشته باشید که حساب بانکی ثبت شده باید صرفا به نام متقاضی و غیرمشترک باشد. این موضوع برای همه، حتی افراد زیر 18 سال صدق می‌کند.
 
سیگنال
با انتخاب گزینه “افزودن حساب بانکی” صفحه زیر نمایش داده می‌شود. در این مرحله شما باید شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و اطلاعات شعبه صادر کننده حساب را وارد کنید. درصورت عدم دسترسی به کد شعبه می‌توانید از طریق سایت بانک بر اساس آدرس ، به این کد دست پیدا کنید.
 
 
پس از افزودن حساب، نام بانک در کادر شماره 1 و شماره حساب در کادر شماره 2 نمایش داده می‌شود.
 
سیگنال
بعد از ثبت حساب‌های مورد نظر و انتخاب گزینه “مرحله بعد” فرآیند وارد کردن اطلاعات توسط شما به پایان می‌رسد و یک پیش نمایش از کل اطلاعات وارد شده به شما نمایش داده می‌شود. در صورتی که اطلاعات مورد تایید شماست گزینه تایید نهایی را انتخاب کنید.
 
سیگنال
با انتخاب گزینه تایید نهایی عملیات ارسال اطلاعات شما انجام می‌شود. در صورت موفقیت آمیز بودن این فرآیند با پیام زیر مواجه می‌شوید.
سیگنال
پس از بررسی و صحت سنجی اطلاعات وارد شده توسط شما ، در صورت تایید کلیه اطلاعات یک کد پیگیری 10 رقمی برای شما ارسال می‌شود. این کد برای شروع فرآیند احراز هویت الزامی است.
 
نحوه احراز هویت غیرحضوری (الکترونیکی) سجام با اپ سیگنال

 

توجه داشته باشید که برای احراز هویت موفقیت آمیز شما باید کلیه اطلاعات مورد نیاز که در ادامه ذکر خواهند شد مطابق قواعد اعلام شده و توسط شخص متقاضی تهیه شود. در صورت عدم رعایت این قواعد و رد شدن احراز هویت توسط کارشناس مربوطه، امکان ویرایش اطلاعات وجود نخواهد داشت.
 
برای شروع فرآیند احراز هویت ابتدا وارد اپلیکیشن سیگنال شوید و روی قسمت احراز هویت سجام (کادر قرمز) کلیک کنید.
 
سیگنال1
در مرحله بعد برای شروع فرآیند احراز هویت روی گزینه مربوطه (کادر قرمز) کلیک کنید.
 
سیگنال2
همانطور که پیش از این هم گفته شد برای انجام فرآیند احراز هویت باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید.
 
سیگنال3
در مرحله بعد کادر زیر به شما نمایش داده می‌شود، هزینه انجام احراز هویت غیرحضوری با اپلیکیشن سیگنال مبلغ 10 هزار تومان است. توجه داشته باشید در صورت بروز خطا در فرآیند احراز هویت می‌توانید بدون نیاز به پرداخت مجدد هزینه فرآیند را دوباره انجام دهید.
 
سیگنال4
در مرحله بعد باید در کادر مربوطه شماره موبایل خود را وارد کرده و کد امنیتی را وارد کنید، سپس روی گزینه درخواست کد تایید کلیک کنید.
 
سیگنال5
در مرحله بعد باید کد تایید 6 رقمی که به شماره همراه شما ارسال شده است را در کادر مربوطه وارد کرده و روی دکمه تایید کلیک کنید.
 
سیگنال6
در مرحله بعد باید کد ملی، کد پیگیری 10 رقمی ثبت نام سجام و سریال پشت کارت ملی خود را وارد کنید و گزینه تایید و ارسال را بزنید.
 
سیگنال7
در مرحله بعد کد 5 رقمی تایید شروع احراز هویت به شماره همراه شما ارسال می‌شود، کد ارسال شده را وارد کرده و روی گزینه تایید کلیک کنید.
 
سیگنال11
در مرحله بعد قوانین و شرایط احراز هویت به شما نمایش داده می‌شود، پیشنهاد می‌شود حتما این قوانین و شرایط را مطالعه کرده سپس فرآیند احراز هویت خود را ادامه دهید.
 
سیگنال6
 
در مرحله بعد با کلیک بر روی کادر دوربین باید تصویر سلفی از خود بگیرید. پیشنهاد می‌شود قبل از گرفتن عکس حتما راهنمای شرایط تصویر سلفی را مطالعه کنید.
 

سیگنال33
عکسی سلفی مانند نمونه زیر از خود گرفته و آپلود کنید.سیگنال44
 
در مرحله بعد باید عکسی از نمونه امضای خود روی برگه کاملا سفید گرفته و آپلود کنید. پیشنهاد می‌شود قبل از ارسال عکس شرایط مورد قبول برای امضا را مطالعه کنید.
 
 
سیگنال55

هنگام گرفتن عکس از نمونه امضا دقت کنید حتما امضای شما در کادر سبز رنگ باشد. (مانند عکس زیر)
 
 
سیگنال66

از امضای خود عکس گرفته و آپلود کنید. دقت کنید اگر در هر مرحله‌ای قصد تغییر اطلاعات یا بازگشت به مراحل قبل را داشته باشید، می‌توانید با استفاده از گزینه ” مرحله قبل” در بالای صفحه به یک مرحله قبل‌تر بازگشته و تغییرات لازم را انجام دهید.

سیگنال77
 
پس از ارسال امضا وارد مرحله ضبط ویدئو می‌شوید. در این مرحله دو حالت مختلف وجود دارد که دسترسی به این دو حالت برای تمامی متقاضیان امکان پذیر است.
 
حالت اول) خواندن متن و ضبط ویدئو
 
 
سیگنال88

حالت دوم) استفاده از حرکات اشاره دست. این مورد بیشتر به درد افراد ناتوان در تکلم یا افراد بی سواد می‌خورد. بصورت دلخواه یکی از این دو حالت را انتخاب کرده و وارد مرحله بعد شوید.
 
سیگنال99

 
اگر حالت اول یعنی خواندن متن را انتخاب کرده باشید مانند تصویر زیر متن نمایش داده شده بالای کادر را با صدای بلند و کلمه به کلمه عینا تکرار کنید.
 
 
سیگنال100

اگر حالت دوم یعنی استفاده از حرکات دست را انتخاب کنید سه تصویر بالای کادر به شما نمایش داده می‌شود که باید با مکث و با دست راست عینا هریک از تصاویر را اجرا کنید. (مانند تصویر زیر)
 
سیگنال111

 
در مرحله بعد فیلم ضبط شده به شما نمایش داده می‌شود که در صورت نیاز می‌توانید با برگشت به مرحله قبل فرآیند را مجددا انجام دهید. در صورت عدم نیاز به ضبط مجدد فیلم روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید.
 
سیگنال112
پس از انجام کلیه کارهای مذکور باید ضمن مطالعه تعهد نامه صحت و اعتبار مدارک ارسالی خود را تایید کنید. برای این کار روی دکمه تایید و ارسال مدارک کلیک کنید.
 
 
سیگنال113

پس از زدن دکمه تایید مدارک شما جهت تایید و بررسی ارسال می‌شود.
 
 
سیگنال114

در مرحله آخر و پس از ارسال مدارک متقاضی باید هزینه احراز هویت غیرحضوری که مبلغ 10 هزار تومان هست را پرداخت کند. توجه داشته باشید که قبل از پرداخت نهایی با استفاده از گزینه ویرایش اطلاعات و فایل های ارسالی می‌توانید مجددا و در صورت عدم صحت اطلاعات وارد شده، مراحل قبلی را دوباره انجام دهید.

 

سیگنال115

 

 
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷
سیگنال ، مدرسه بورس ، سجام |
تعداد بازدید : ۱,۵۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید