تحلیل اکونومیست از جهان در سال 2020:

2020 و آغاز دهه سالمندی جوان

2020 و آغاز دهه سالمندی جوان
سال 2020 به عنوان آغاز دهه سالمندی جوان (Yong Old=Yold) شناخته می شود، اصطلاحی برگرفته از فرهنگ ژاپنی برای نامیدن افراد بین 65 تا 75 سالگی.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، نشریه اکونومیست نوشت: نوزادانی که در نتیجه انفجار جمعیتی ناشی از ازدیاد زادوولد در سال های پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای ثروتمند به دنیا آمده بودند، امروز حدود 65 سال دارند. به طور سنتی، 65 سالگی برای بازنشستگی درنظر گرفته شده است و سال های 2020 تا 2025 دقیقا 65 سال بعد از آن انفجار جمعیتی است.

شاید انتظار برود که همه این گروه سنی حالا بازنشسته شوند و دنیا پیک بازنشستگی را تجربه کند، ولی چنین اتفاقی رخ نمی دهد. آنها به کار کردن ادامه می دهند و همچنان فعالیت اجتماعی دارند. اینها همان گروهی هستند که در لباس جدیدشان به عنوان سالمند جوان دنیا را دگرگون خواهند کرد، همان طور که در مراحل مختلفی در طول زندگی شان تاثیر زیادی در تغییرات اجتماعی داشته اند.

سالمندان جوان، تعدادشان بیشتر است و سلامت تر و ثروتمندتر از نسل های قبلی بازنشستگان هستند. امروزه 134میلیون فرد 65 تا 74ساله در کشورهای ثروتمند جهان زندگی می کنند. این رقم 11 درصد جمعیت این کشورها را تشکیل می دهد، در حالی که تعداد افراد بین 65 تا74سال، در سال 2000، 99 میلیون نفر و برابر با 8درصد جمعیت این کشورها بوده است.

این سریع ترین نرخ رشد جهانی یک گروه سنی تاکنون بوده است. با بالارفتن سن، سلامتی تحت تاثیر قرار می گیرد ولی سالمندان جوان در برابر بیماری و ضعف مقاومتی بهتر از نسل های پیشین خود دارند: این را می شود از 3.7 سال افزایش امید به زندگی در فاصله سال های 2000 تا 2015 دریافت.

این گروه سرمایه خوبی هم دارند: بین سال های 1989 تا 2013، میانگین دارایی های 40درصد از خانوارهای دارای سرپرست بالای 62 ساله بیش از 210هزار دلار بوده است، در حالی که دیگر گروه های سنی دارایی هایی به مراتب کمتر داشته اند.

سالمندان جوان همچنین بیشتر مشغول اند. در سال 2016 در کشورهای ثروتمند تنها یک پنجم افراد بین سنین 65 تا 69 سال مشغول به کار بودند، رقمی که به سرعت رو به افزایش است.

کارکردن یکی از عواملی است که به بیشتر و طولانی تر سلامت ماندن افراد کمک می کند. نتیجه پژوهشی در آلمان نشان می دهد که افرادی که پس از بازنشستگی به فعالیت ادامه می دهند، آسان تر می توانند زوال شناختی ناشی از بالارفتن سن را مدیریت کنند و ظرفیت شناختی معادل افراد یک سال و نیم جوان تر از خود دارند.

افراد بالای 60 سال مشتریان ثابت و رو به رشد شرکت های حمل و نقل هوایی هستند. آنان نقش حیاتی در صنعت گردشگری دارند چون در مقایسه با جوانان وقت بیشتری را در تعطیلات می گذرانند. این گروه همچنین معادلات تحصیلی را هم برهم زده اند. تعداد دانشجویان بزرگسال یا بازنشسته در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد رو به افزایش است.

افزایش تعداد سالمندان جوان هم برای خود ایشان، هم برای اقتصاد و هم برای جامعه مفید بوده است. شاید بسیاری از مدیران یا کارشناسان منابع انسانی فکر کنند که با بالارفتن سن میزان خلاقیت کاهش می یابد ولی مطالعات شرکت های بیمه ای برای کارخانه های کامیون سازی در آلمان نشان می دهد کارکنان با سن بیشتر خلاقیتی بالاتر از حد متوسط دارند. به علاوه، گروه های کاری ناهمگنی که از افراد گروه های سنی مختلف تشکیل شده باشند، گروه هایی موفق ترند.

با فعالیت طولانی تر و نیاز کمتر به مراقبت های پزشکی، هزینه های عمومی در ارتباط با سلامتی و بازنشستگی کاهش می یابد و به این ترتیب جوامع بهتر عمل می کنند.

فرصتِ بسیار برای کار و زندگی
برخی شرکت ها و سازمان ها با تبعیض میان کارکنانشان، دوره های آموزشی را فقط مختص کارکنان جوانشان برگزار می کنند. سالمندان جوان از شرکت ها و سازمان ها انتظار دارند تا با در پیش گرفتن رفتاری دوستدار سالمند، به تغییر روند سالمندی کمک کنند.

سیاست های دولتی هم باید دگرگون شوند. هنوز سن بازنشستگی در بسیار از کشورهای ثروتمند پایین تر از سنی است که بسیاری از افراد بخواهند دست از فعالیت بکشند. گاهی برخی از سیاست های دولتی موجب می شوند تا بازنشستگی به جای اینکه سکوی پرتاب باشد، به لبه تیغ تبدیل شود.

اغلب بیماری های مرتبط با سالمندی با اصلاح سبک زندگی قابل پیشگیری است. این در حالی است که تنها حدود 2تا3درصد هزینه های بهداشت و درمان اغلب کشورها صرف پیشگیری می شود. باید برنامه هایی در نظر گرفته شود تا سالمندان جوان در دهه پیش رو در نقطه قابل قبول سلامتی و فعالیت قرار داشته باشند. 

آنان در سال 2030، 75ساله خواهند شد و وارد دوران طولانی از زوال می شوند که تعداد کمی از کشورهای ثروتمند برای آن آمادگی دارند.

مترجم: فاطمه اتراکی
۱۶ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۱۱
روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۶۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید