حفظ استقلال سالمندان بهترین راه تکریم آنهاست

حفظ استقلال سالمندان بهترین راه تکریم آنهاست
رئیس شورای ملی سالمندان حفظ استقلال سالمندان را بهترین راه برای تکریم آنها دانست و گفت : رضایت قلبی و واقعی سالمندان باید اساس نوع رفتار ما با آنها باشد.
گفت و گو با موضوع خانواده هسته ای با حضور سالمندان، پیامدهای مثبت و منفی و مدیریت آن با حضور دکتر سلمان نژاد ، رئیس شورای ملی سالمندان

احترام به بزرگترها و سالمندان از چه زمان باید آغاز شود؟

سند راهبردی سالمندی اخیرا تدوین شده است و به زودی در هیات دولت به تصویب خواهد رسید.اولین هدف در این سند فرهنگ عنوان شده است که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

احترام به سالمند باید از دوران طفولیت یعنی در خانواده تا آموزش و پرورش و به دنبال آن دانشگاه و اجتماع آموزش داده شود.

در خانواده تلقی افراد از احترام به سالمند صرفا یک سری برخوردهای روزانه است در حالی که این گونه نیست.گاهی کوچکترین برخوردهایی که از نظر خودمان ساده است ممکن است از نظر سالمند زجر آور باشد.

گاهی سالمندان در کنار فرزندان و نوه های خود زندگی می کنند.این موضوع چه مزایا و تبعاتی در خانواده به همراه خواهد داشت؟

 بیشتر سالمندان کشور ما با همسر در خانواده زندگی می کنند ، کمتر از دو صدم درصد در مراکز شبانه روزی و در حدود پنج درصد از آقایان و بیست درصد از بانوان تنها زندگی می کنند.

تکریم سالمند در خانواده مساوی با رضایت خود سالمند نیست ، چراکه سالمندان به دلیل برخورداری از خردی که می خواهند تمامیت زندگی را حفظ کنند گاهی حتی در صورت نارضایتی اظهار رضایت می کنند. اما واقعیت این است که ما باید به نحوی رفتار کنیم که سالمند رضایت واقعی و قلبی داشته باشد.

سالمندان در طول زندگی خود تلاش زیادی داشته اند و با بسیاری از مشکلات مقابله و به خاطر فرزندانشان فداکاری کرده اند و سرمایه زندگی هستند و باید در رفتار خودمان تجدید نظر کنیم.بنابراین باید به دنبال استقلال واقعی برای سالمند باشیم .به عبارت دیگر سالمند در سن هفتاد سالگی باید استقلال جوانی خود را داشته باشد.

انسان ها در برخوردهای اجتماعی با فراز و نشیب های زیاد و گره های عاطفی و کاری بسیاری مواجه می شوند.بعضی اوقات ممکن است در تقابل با سالمندان قرار بگیرند.این موضوع چه تبعاتی به همراه دارد؟

ما سالمندان را به عنوان مرشد خانواده می دانیم و نقش راهنما و ارشاد کننده برای آنها قائل هستیم.در خانواده هایی که سالمند تکریم می شود و در کنار خانواده فرزندش زندگی می کند معمولا آرام کننده تنش ها و نزاع ها همین سالمندان هستند که نقش بسیار ارزشمندی است.

زمانی که مشکلی با فرزند خود داریم که نه فرزند و نه خودمان متوجه آن می شویم سالمندان هستند که می توانند با ارشاد موضوع را حل کنند.

یکی از مشکلات ما در جامعه سالمندان مشکل معیشتی است و به دلایل مالی افراد خانواده خیلی کم در کنار سالمند جمع می شوند.

زندگی دائمی و همیشگی با سالمندان خوب است؟ چه نکاتی باید در این بین رعایت شود که تبعات منفی حضور آنها کنترل شود؟

بهترین حالت برای زندگی ما این است که با سالمندان زندگی کنیم البته این باید در شرایطی باشد که استقلال سالمند به طور کامل حفظ شود.

یکی از مهمترین مواردی که زندگی ها را دچار مشکل می کند دخالت است و ما به سالمند به عنوان کسی که اندیشمند کامل است نگاه می کنیم اما گاهی مشکلاتی ایجاد می شود و انکار ناپذیر است.افراد خانواده باید به دلیل تکریم سالمند از برخی مشکلات و مسائل بگذرند.

برخی از مشکلات برای سالمندان وجود دارد که باید زندگی مستقلی را برای آنها فراهم کرد.

 

مطالب مرتبط:

  

  


۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۹
شورای ملی سالمندان |
تعداد بازدید : ۵,۳۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید